Kendi işini kurmak isteyen kişiler öncelikle az yatırım maliyeti ile ve kısa sürede yapabilecekleri işleri araştırmakta ve uygun pazar buldukları takdirde bu işlere girmektedirler. Bu işlerden birisi de solucan gübresi üretimidir. Solucan gübresi, kırmızı Kaliforniya solucanından elde edilen ve biyolojik olarak oldukça zengin bir gübredir. Hem tarla bitkileri için hem de bahçe bitkileri için kullanılabilen bu gübrenin üretimi de oldukça kolay ve organiktir.

            Solucanların kompost adı verilen besin maddesini tüketerek bıraktıkları tortunun toplanması ile elde edilen gübreler çuvalla ya da kilogram şeklinde poşetler ile satılabilirler. Solucanların daha çok gübre bırakması için optimum ısı ve nem şartlarının sağlanması gerekir. Bu şartlar ise ancak ısı yalıtımlı çadırlar ile olur. Solucan çadırı, içerisinde solucan gübresi üretiminin yapıldığı kapalı bir alandır. Bu alanda solucanların koyulacağı havuz bulunur. Havuz içinde toprak ile teması bulunmayan solucanlar ve kompostlar vardır. Her solucan kompostu tüketerek yukarıya doğru hareket eder ve alt kısımda gübreyi oluşturan tortuyu bırakır.
 
Solucan Gübresi Üretim Çadırları

            Solucan çadırlarının kurulumu bu işi profesyonel olarak yapan firmalar tarafından gerçekleştirilir. Firmalar alanınızın büyüklüğüne göre çadırınızı monte etmekte ve içerisine de üretmek istediğiniz solucan gübresi miktarına göre uygun büyüklükte solucan havuzlarını açmaktadır. Havuzların toprak ile temasının kesilmesi yabancı bir solucan türünün komposta bulaşmasını ve gübre verimini düşürmesini engeller. Tüm bu teknik detaylar çadırı kuran firma tarafından düşünülmekte ve çadırınız size üretime hazır bir biçimde teslim edilmektedir.
 
Hibe ve Desteklerden Yararlanın

            Solucan gübresi üretimi için pazar araştırmanızı yapıp bu işe girmeye karar verdiyseniz firmalardan yardım alarak ilk yatırım maliyetlerinizi yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Bu üretimin nadir yapıldığı bölgelerde devlet ve bazı özel teşebbüsler tarafından girişimcilere destekler ve geri ödemesiz hibeler de verilebilmektedir. Örnek olarak Tokat solucan çadırı kurulumu için başvurduğunuz bir hibe talebi, eğer bu bölgede solucan gübresi üretimi yapılmıyorsa ve ihtiyaç duyulan bir ürün ise büyük ihtimalle olumlu cevap alacaktır. Bu başvuru için izlemeniz gereken yolu ve gerekli evrakların neler olduğunu firma yetkililerinden öğrenebilirsiniz.
 


Bir cevap yazın

Solucan Gübre Çadırı

Türkiye'de solucan gübresi üretmek ve bu konuda yatırım yapmak son yıllarda en sık görülen yatırım sektörüdür. Ülkemizde daha yeni başlayan solucan gübresi üretimi yurt dışında oldukça fazla talep olan yatırımının bir hayli fazla olduğu bir alandır. Web sitemiz üzerinden solucan gübre yetiştiricileri ve yatırımcıları için solucanların yetiştirilip üretilmesine destek olmak amacı ile kurulmuştur. Solucanlar bir sene içerisinde doğru üreme şartları ve beslenme katkıları ile bulundukları sayının 16 katına çıkabilmektedirler. Az sayıda solucanla başlayacağınız solucan yetiştiriciliği işini kısa zamanda büyütebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mah. 71. Sok. No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.solucangubrecadiri.com