Son zamanlarda oldukça önemli bir iş kolu haline gelen solucan gübresi üretimi, Kaliforniya solucanlarının üreme yeteneği kullanılarak elde edilmektedir. Girişimciler, gerekli yatırımları yaparak, bu iş kolunu bir sektör haline getirmeyi hedeflemişlerdir. Hızla büyüyen ve gelişen solucan gübresi üretimi, belli kurulum ve tesis yapısına ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Çok detaylı bir tesis yapısını gerektiren solucan gübresi üretimi, Kaliforniya solucanların beslenmesi için kompast denilen mamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Tesisler hakkında detaylı bilgiye www.solucangubrecadiri.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 Kaliforniya Solucanının Beslenmesi ve Kompast Mamalar

Kaliforniya solucanı oldukça verimli bir gübre üretimine sahiptir. Bu verimin ana kaynağı da, beslenme şekilleridir. Solucanların beslenmesinde kullanılan ana madde taze sığır gübresidir. Sığır gübresinin haricinde belli mamalarda kullanılabilmektedir. Kompast (mama) yapımında kullanılacak malzemeler;

1- Yumurta kabukları

2- Koçan, mısır ya da mısır sapı

3- Taze çimen ve ağaç yaprakları

4- Yemeklerden arta kalan meyve, sebze ve kabuklu yiyecekler

5- Fındık, ceviz ve fıstıklar, ayrıca bu çerezlerin kabukları kompast mama olarak kullanılabilmektedir.

Bu gıdaların yanı sıra pek çok kabuklu yiyecek ve meyve solucan maması olarak kullanılabilmektedir. Burada önemli olan, verilen gıdaların herhangi bir koku, kimyasal madde ve ilaç taşımamasıdır. Aksi halde solucanların gübre üretimi azalacak ve verim oldukça fazla düşecektir. Maliyet açısından da oldukça düşük olan mamalar, evde kolaylıkla elde edilebilecek gıdalardan oluşmaktadır. Mama hazırlama ve uygun mamalar hakkında www.solucangubrecadiri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 Solucan Maması Nasıl Hazırlanır?

En etkili mama, sığır gübresidir. Gübrenin içerisine yukarıda yazılı olan gıdaları koyarak solucan maması elde edebilirsiniz. Bu karışımın verimini arttırmak için, yüzde 70 oranında sığır gübresi, yüzde 30 oranında bitkisel gıda karışımı yapılmalıdır. Bu şekilde elde edilen mama, en ideal mama olacaktır. Bu gıdalardan hariç olarak, evlerde de kolaylıkla bulunabilecek çay posaları solucan maması olarak kullanılabilmektedir.

Solucanların en sevdiği mamalardan olan çay posasını, ara ara toprağa serperek kullanabilirsiniz. Sığır gübresini ve çay posasını güneş görmeyen bir alanda uzun yığın olarak hazırlayın. Her 4 günde bir bu karışımı, karıştırın. 40 gün sonunda, mama fermente hale gelecektir. Fermente olan mama, solucan maması olarak kullanıma hazırdır. Yaklaşık 2000 kilogram olan kompast, 100 bin adet solucanı 1,5 ay kadar beslemeye yetecektir. www.solucangubrecadiri.com adresinden detaylı bilgiye ulaşarak, sitemiz üzerinden tesisler hakkında bilgi alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

Solucan Gübre Çadırı

Türkiye'de solucan gübresi üretmek ve bu konuda yatırım yapmak son yıllarda en sık görülen yatırım sektörüdür. Ülkemizde daha yeni başlayan solucan gübresi üretimi yurt dışında oldukça fazla talep olan yatırımının bir hayli fazla olduğu bir alandır. Web sitemiz üzerinden solucan gübre yetiştiricileri ve yatırımcıları için solucanların yetiştirilip üretilmesine destek olmak amacı ile kurulmuştur. Solucanlar bir sene içerisinde doğru üreme şartları ve beslenme katkıları ile bulundukları sayının 16 katına çıkabilmektedirler. Az sayıda solucanla başlayacağınız solucan yetiştiriciliği işini kısa zamanda büyütebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mah. 71. Sok. No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.solucangubrecadiri.com