Solucandan elde edilen gübrelerin sağlıklı ve organik olması çiftçilerin yaz kış bu gübreyi tercih etmesinin en önemli sebebidir. Bu gübrelerin kimyevi gübrelere göre daha yüksek verim sağlaması ve ucuz olması da bir diğer sebeptir. Solucan gübresi, kırmızı solucanların kompost adı verilen besinleri tüketerek dışkılaması ve tortu şeklinde olan bu dışkının biriktirilmesi ile elde edilir.
 
             Kompost besini ise birçok organik gıda artığından ev ortamında dahi hazırlanabilen masrafsız bir yiyecektir. Çay posası, meyve ve sebze kabukları, protein içerikli kalıntılar, saman ve sap artıkları ve buna benzer birçok kaynak solucan yemi olarak hazırlanabilir. Önceden kapalı bir alana koyularak fermantasyonu sağlanan bu artıklar solucanların parçalayıp tüketebileceği yapı taşlarına ayrılarak önlerine koyulur. Solucan maması olarak kullanılacak kompost hazır olarak da satın alınabilir. Solucan gübresi üretimi için kullanılan çadır ve havuzların inşasını yapan firmalar solucan ve solucan kompostu satışını da yapmaktadır.
 
Solucan Çadırları Nasıl Kurulur?

            Solucan çadırları kapalı sistemler halinde kurulur. Amaç solucanın yaşadığı ortamda belirli bir sıcaklık-nem dengesini sağlamak ve aynı zamanda dışarıdaki topraktan yabancı solucan türlerinin komposta bulaşmasını engellemektir. Solucan gübresi üretiminde yalnızca özel ve verimli bir tür olan kırmızı solucan kullanılır. Bu solucanın temini yüzlük ve binlik paketler halinde firmalardan yapılabilir. Solucan üretilen havuzlarda solucanlar ve üzerine serilen mamalar haricinde nemlendirmeyi sağlayan havalandırma ve iklimlendirme cihazları da bulunmaktadır. Firmalar çadırları anahtar teslim olarak kurarken gerekli tüm ekipmanları da çadır büyüklüğüne göre içeriye yerleştirmektedir.
 
Sinop Solucan Gübresi Üretimi

            Sinop’ta organik solucan gübresi üretebilmek için boş bir alana sahip olmanız yeterlidir. Küçük miktarlar ile başlayacağınız gübre üretimine daha sonra çadırınızı büyüterek eklemeler yapabilirsiniz. Sinop solucan çadırı kurulumu talebi yaparken konu hakkında eğer teknik bilginiz yeterli değil ise firmadan danışmanlık ve eğitim talebinde de bulunabilirsiniz. Solucan gübresi üretimi için isteğiniz var fakat yeterli maddi birikiminiz yok ise yeni girişimcilere verilecek desteklerden faydalanmak amacı ile firma yönlendirmeleri ile hibe kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Firmalara web sitesi üzerinde yer alan telefon numaralarından ve e mail adreslerinden yazıp randevu almanız yeterlidir.
 
 
 
 


Bir cevap yazın

Solucan Gübre Çadırı

Türkiye'de solucan gübresi üretmek ve bu konuda yatırım yapmak son yıllarda en sık görülen yatırım sektörüdür. Ülkemizde daha yeni başlayan solucan gübresi üretimi yurt dışında oldukça fazla talep olan yatırımının bir hayli fazla olduğu bir alandır. Web sitemiz üzerinden solucan gübre yetiştiricileri ve yatırımcıları için solucanların yetiştirilip üretilmesine destek olmak amacı ile kurulmuştur. Solucanlar bir sene içerisinde doğru üreme şartları ve beslenme katkıları ile bulundukları sayının 16 katına çıkabilmektedirler. Az sayıda solucanla başlayacağınız solucan yetiştiriciliği işini kısa zamanda büyütebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mah. 71. Sok. No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.solucangubrecadiri.com