Son yılların üretiminde ve kullanımında büyük artış olan ürünlerinden birisi solucan gübresidir. Kırmızı solucan ya da Kaliforniya solucanı adı verilen bir türden elde edilen bu gübre tamamı ile organik olmasının yanı sıra birçok kimyevi gübreye göre de çok daha faydalıdır. İçerisinde bulunan bileşenler ve mineraller hem seracılıkta hem de bahçe bitkilerinin yetiştirilmesinde kullanılabilir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu gübrenin üretimi ise oldukça basittir. Solucanlar genelde nemli ortamlarda üreyerek dışkı üretmektedir. Bu nemli ortam şartlarının sağlanması için ise önceden ayarlanmış bir solucan havuzuna ihtiyaç vardır. Toprak ile temas etmeyen ve solucana özel hazırlanan mamalar ile beslenen solucanlar kısa süre içinde tortu yani dışkı üreterek gübrenizi hazırlamaya başlayacaktır.
 
Solucan Gübresi Nerede Üretilir?

            Solucan gübresi üretimi solucan havuzu adı verilen yerlerde yapılır. Ancak havuzun hep nemli olması ve dışarı ile kontaminasyonun kesilmesi için bir çadır alanına gerek vardır. Solucan çadırı adı verilen bu alan aynı zamanda ısı yalıtımını da sağlar ve solucanların üremesi için optimum sıcaklığın çadır içinde sağlanmasına yardımcı olur. Çadır ve havuz sistemleri bu işi yapan firmalar tarafından üretim yerinde montajlanmaktadır. Firmalar aynı zamanda havuz içinde yetiştirmek istediğiniz kadar solucanı ve solucan mamasını (kompost) sizlere vermekte ve kurulumun ertesi günü bile üretime başlayabilmenizi sağlamaktadır. Firmalar bu çadırları yaşadığınız şehire ya da üretim yapmak istediğiniz şehre kurabilmektedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde solucan gübresi üretimi firmalar sayesinde başlamış ve yeterli maddi birikimi olmayan kişiler firmaların rehberliği ve yönlendirmesi ile hibelerden faydalanarak kendi işlerini kurmuştur.
 
Mardin Solucan Gübresi

            Mardin ve çevresinde bu işi yapmak isteyen kişilerin boş bir arsa ya da arazi temin etmesi yeterlidir. Mardin solucan çadırı kuracak olan firmalar alanın büyüklüğüne göre önce havuzunuzu açarlar ve havuzun toprak ile bağlantısını keserek buraya solucan ve kompostları yerleştirirler. Sonrasında ise çadır kurulumu gerçekleşmekte ve diğer teknik detaylar size aktarılarak üretime hemen başlanmanız sağlanmaktadır. Solucan gübresi kiloluk poşetler ya da çuvallar ile Mardin’den tüm Türkiye’ye satılarak sevk edilebilir.
 
 
 
 


Bir cevap yazın

Solucan Gübre Çadırı

Türkiye'de solucan gübresi üretmek ve bu konuda yatırım yapmak son yıllarda en sık görülen yatırım sektörüdür. Ülkemizde daha yeni başlayan solucan gübresi üretimi yurt dışında oldukça fazla talep olan yatırımının bir hayli fazla olduğu bir alandır. Web sitemiz üzerinden solucan gübre yetiştiricileri ve yatırımcıları için solucanların yetiştirilip üretilmesine destek olmak amacı ile kurulmuştur. Solucanlar bir sene içerisinde doğru üreme şartları ve beslenme katkıları ile bulundukları sayının 16 katına çıkabilmektedirler. Az sayıda solucanla başlayacağınız solucan yetiştiriciliği işini kısa zamanda büyütebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mah. 71. Sok. No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.solucangubrecadiri.com